Lépések, 5. Buteyko gyakorlat

Lépegetés buteyko gyakorlatMinden Buteyko légzőgyakorlatnál fontos a fokozatosság, és hogy a szervezet számára soha ne okozzunk irreálisan nagy stresszt!

Ezt a gyakorlatot “kanapé” gyakorlatnak is nevezem, mivel a gyakorlatok között nyugalmi állapotban vagyunk. Egy könyv olvasása közben, vagy tv nézés közben is egyszerűen elvégezhető. Időnként (30-60 másodperc) felállunk és végezzük a lépegetést.

Ez a gyakorlat nagyszerűen alkalmazható viszonylag egészséges felnőttek, gyerekek, tinédzserek számára. De alkalmazható gyengébb egészségi állapotban is,  viszont figyeljünk oda, hogy ilyenkor mindenképpen alacsonyabb lépésszámmal végezzük. Fontos a mennyiség meghatározásához, szakértő személy segítsége szükséges.  

Gyerekek esetében ez a gyakorlat tesztként használva pótolhatja kontrollszünet mérését, mivel a gyerekek érzékenyebben reagálnak a magasabb széndioxid szintre. 

A gyakorlatnak 3 variációja van –  nehézségi fok és egészségi állapot alapján döntjük el, kinek melyik a megfelelő.

a.) Lépések 10 lépésig

A gyakorlat menete: Lélegezz ki az orrodon keresztül normál belégzést követően. Fogd be az orrodat és tartsd vissza a lélegzeted miközben a megteszel 5-10 lépést normál tempóban.. Állj meg és várj 30 másodpercet, míg normál módon az orrodon lélegzel. Ismételd meg egymás után 6 alkalommal. Naponta 2-3 blokkban gyakorold!

Légzésgyakorlat

b.) Lépések sétálva (mérsékelt-erős légszomjig)
A b. változat esetén nem állunk meg 10 lépésnél, egészen addig sétálunk, amíg mérsékelt, vagy akár erős légszomjat nem érzünk – egyéni tolerancia alapján döntjük el. 

c.) Lépések futva ( mérsékelt-erős légszomjig)

A c. változat a legmagasabb fokozata ennek a gyakorlatnak, csak haladóknak, kezdők ne próbálják ki. Itt amikor már kezdünk kifogyni a levegőből, elkezdünk szaladni, egészen az erős légszomjig.

A b) és a c) variáció csak jó állapotban lévő személyek, nagyjából 15mp-es kontrollszünet esetén alkalmazható.

Légzésgyakorlat

Mint korábban említettem tesztként is használható gyermekek esetében. Ekkor a megtett lépések adhatnak visszajelzést az egészségi állapotról. Fontos a fokozatosság és a folyamatosság ennél a gyakorlatnál is.
Végső cél a 80-100 lépés megtétele kilégzést követően. Életkor függvényében ez természetesen eltérő lehet.